Patch notes'y

Zmiany w mechanice 2024

Mechanika systemu Caerbannog otrzymuje swoją pierwszą dużą aktualizację od 2021 roku. Składa się z dwóch poprawek, które fundamentalnie zmieniają system na podstawie uwag graczy i doświadczenia autorów. Mają one na celu uproszczenie zasad i podkreślenie mocnych stron systemu, jednocześnie eliminując istniejące błędy. Pierwsza poprawka dotyczy głównie graczy, ponieważ odnosi się do wykonywania testów, druga rozbudowuje i usprawnia narzędzie dla MG, jakim są wyzwania.

Pełną treść nowych mechanik znajdziesz tutaj: https://caerbannog.pl/mechanika-systemu/testy-i-wyzwania/

Testy

Wykonywanie testów zostało uproszczone – wszystkie wykonuje się w ten sam sposób:

Wynik testu = środkowy wynik rzutu 3kX + Bonus – Trudność

Oznacza to, że nie ma już potrzeby sumować wyników dwóch kości z bonusem z kategorii, a następnie dzielić go przez 2, a następnie porównywać z Trudnością. Istotne zmiany są trzy:

  1. Teraz rzucamy 3 kośćmi, bierzemy środkowy wynik i dodajemy bonus z kategorii – mniej operacji, żadnego dzielenia, ogólnie prościej i szybciej, a kości używa tyle samo (bo poprzednio rzuty z ułatwieniem lub utrudnieniem również wykorzystywały 3 kości).
  2. Bonus z kategorii jest teraz potężniejszy – zapewnia cały sukces, a nie jego połowę. Ale jest to mitygowane nieznacznym podniesieniem trudności testów (średnio o 1).
  3. Teraz zamiast porównywać wynik testu z Trudnością testu, odejmujemy Trudność testu od wyniku, otrzymując sukcesy. Oznacza to, że możliwy jest wynik zero (porażka). W praktyce nie zmienia to wiele, bo poprzednio również istotna była przewaga nad Trudnością, a więc de facto i tak się ją odejmowało – dlatego właśnie teraz zasada ta jest jasno skodyfikowana.

W związku z powyższymi zmianami tabelka trudności i wyników testów (liczby sukcesów) została zaktualizowana. Naturalnie ułatwienie i utrudnienie też działa odrobinę inaczej i stało się potężniejsze – wybieramy najlepszą lub najgorszą z trzech rzuconych kości. Spostrzegawczy zorientują się, że testując umiejętność na poziomie zero (K4) bez bonusów nie ma szans uzyskać choćby jednego sukcesu dla testu o przeciętnej trudności. W odpowiedzi na ten szkopuł powitajcie nową zasadę Heroicznego Wysiłku, która pozwala spalać zdrowie (lub poświęcić coś innego, pasującego do sytuacji), aby zapewniać sobie jeden sukces w przegranych testach. Jak wiele poświęcisz, aby zwyciężyć?

Wyzwania

Wyzwania podzielone zostały na 5 rodzajów, każde pasujące do innej, typowo spotykanej na sesji sytuacji (pościgu, treningu, walki o przetrwanie itp.). Stanowią gotowy do użycia zestaw zasad, które można łatwo zmodyfikować i dostosować do danej sytuacji. MG musi określić parametry wyzwania, z których większość jest opcjonalna, takie jak:

  • trudność – trudność testów, liczba sukcesów potrzebna do sprostania wyzwaniu;
  • ciągłość – czy wyzwanie można przerwać i wznowić później, czy nie;
  • częstotliwość etapów wyzwania – ile czasu w grze zajmuje jedna runda wyzwania i jak często można ją podejmować;
  • ograniczenia czasowe – maksymalna lub minimalna liczba rund wyzwania;
  • koszty wyzwania – zasoby społecznie i inne;
  • stawka wyzwania – utrata zdrowia powodowana porażkami albo samym udziałem.

Nowa mechanika wyzwań powinna ułatwić MG konstrukcję własnych mechanicznych prób, stanowiących alternatywę dla zasad walki i pozwalających symulować zupełnie inne sytuacje. Opis wyzwań zawiera też pięć gotowych do użycia przykładów, które łatwo zaadaptować na własne potrzeby. Gracze powinni pamiętać, że też mogą zaproponować MG rozwiązanie jakiejś sytuacji jako wyzwania – powodów stosowania tej mechaniki jest wiele, co zresztą również zostało opisane.

Prace nad mechaniką trwają. W przyszłości zmian będzie dużo więcej, ale na ten moment publikujemy tylko powyższe, pozwalające zachować pełną kompatybilność wsteczną.