Back to Top
 

Somoria

Wężowe Księstwo, Dom Cesarza

Somoria leży w południowej części kontynentu. Dużą jej część pokrywają bujne lasy, bagna i tereny podmokłe, zamieszkałe przez słynne somoriańskie węże. Całe państwo poprzecinane jest siecią rzek i strumieni, które często pozwalają na znacznie szybszy transport, niż nieliczne drogi.

Czarne bądź ciemne włosy oraz pociągła twarz, do tego specyficzny akcent, uwidaczniający się zwłaszcza przy okazywaniu emocji – oto typowy mieszkaniec wężowych ziem. Somorianie są wysocy, mają ostre rysy twarzy, wydatne kości policzkowe i duże, orle nosy. Najczęściej występującym kolorem oczu jest zielony. Mężczyźni odznaczają się bardzo bujnym owłosieniem całego ciała.

Somoria - krypta Leprimów
Somoria - krypta Leprimów

Somorianie to nacja pełna wielkich możliwości. Wśród mieszkańców Zielonej Krainy znajdą swoje miejsce dzielni rycerze zakuci we wspaniałe stalowe zbroje, genialni alchemicy, dociekliwi Inkwizytorzy, a także pozbawieni skrupułów łowcy i handlarze niewolników. Wszak żadna praca nie hańbi, a ucieczka nie oznacza porażki, zwłaszcza, jeżeli dzięki niej kolejny raz zobaczy się wschód słońca. Na wsi mieszka około dwie trzecie populacji księstwa. Wieśniacy to przede wszystkim drobni rolnicy, myśliwi, przewodnicy, górnicy, rybacy i żeglarze rzeczni. Niektórzy z nich, nie widząc szans na legalne poprawienie swojej doli, zajmują się napadami na nieostrożnych podróżnych i kupców.

Wężowy lud dzielą liczne kontrasty, widoczne na pierwszy rzut oka, nawet dla przybyszów z daleka. Z jednej strony Somorianie pokładają wielką wiarę w boginię-matkę Sybillę, a z drugiej strony nie mówią o niej głośno. Z kolei głośno i agresywnie propagują Cesaryzm, którego ogłosili synem Sybilli, ale nie zawsze żyją zgodnie z jego naukami. Być może głęboko zakorzeniona tradycja wiary w Sybillę jest dla nich ważniejsza, niż nowy członek boskiej rodziny?

Somoria - wymarsz wojsk
Somoria - wymarsz wojsk

Z jednej strony życie wszystkich prostych mieszkańców podporządkowane jest prawom Eklezji, która w zamian za dbanie o plebejuszy cieszy się niezwykłymi przywilejami. Eklezja kształci, szkoli Inkwizytorów i stara się wyplenić z ludzi zabobony, a to wszystko z imieniem Cesarza na ustach. Z drugiej strony jeśli ktoś szuka szczęścia w interesach lub w miłości, to prędzej zwróci się o pomoc do córek Sybilli, Furii i Fortun, aniżeli do mnichów kościoła Cesarza.

Somoria - zamek na wyspie
Somoria - zamek na wyspie

Prosty lud wierzy, że jego interesy reprezentowane są przez Najwyższy Triumwirat: Arcykapłana – przewodnika duchowego wężowego ludu i najwyższego dostojnika Eklezji, Czarnego Generała – zwierzchnika armii odpowiedzialnej za obronę zewnętrznych granic państwa, oraz Złotego Chłopca – niewinny głos ludu. Z drugiej strony, w cieniach pałaców i twierdz kryje się Somoriańska arystokracja, do której realnie należy władza w państwie. Na jej czele stoją Panowie i Panie Semper, długowieczni i przebiegli właściciele największych majątków ziemskich i terenów na obszarze całej nacji. Zwykły śmiertelnik prędzej spotka w Somorii boga w dzień czystki, niż jakiegokolwiek Sempera – działają oni z ukrycia, sterując pozostałymi rodami szlacheckimi niczym lalkarze.

Z jednej strony w Somorii mamy rozwijającą się naukę, zwłaszcza alchemię i inżynierię, światłych myślicieli i filozofów, a z drugiej oficjalnie legalne jest tam niewolnictwo. Bezwzględna służba wobec wolnych obywateli została zinstytucjonalizowana do tego stopnia, że traktuje się ją zarówno jako dożywotnią karę, jak i na tymczasowy sposób spłaty swoich długów.

Somoria - Lepriari
Somoria - Lepriari

Jakąkolwiek drogą nie podążą Somorianin, jest on przekonany o jej słuszności. Poza żelazną dyscypliną wpajaną już od wczesnego dzieciństwa, wszyscy szybko uczą się mantry, którą mają powtarzać aż do śmierci. Po pierwsze – Sybilla – dla Niej się rodzisz, dla Niej walczysz i z Jej imieniem na ustach umierasz. Po drugie – żyj tak jakby ta chwila miała być Twoją ostatnią. Po trzecie – Świątynia Cesarza mym domem, skarbcem i twierdzą.

Każdy inaczej rozumie i interpretuje te zasady. Ale niezależnie od tego, w której części księstwa mieszka, jak szlachetna jego krew, jak gruba jego sakiewka i jak wprawne jest jego ramię – to te słowa ukształtowały wybuchową mieszankę, jaką jest każdy Somorianin.

Somoria - Kuzyn Śmierci, elitarny halabardnik z gwardii Arcykapłana Eklezji
Somoria - Kuzyn Śmierci, elitarny halabardnik z gwardii Arcykapłana Eklezji

Granie Somorianinem

Somoria jest dla Ciebie, jeżeli lubisz czuć w swoich rękach władzę nad ludzkim życiem, walczyć za pomocą zimnej stali z wrogami prawdziwej wiary, lub snuć zawiłe intrygi i spiski w ciemnych korytarzach pałaców i zamków. Somorianie bywają wyrachowani, bezwzględni i egoistyczni, ale potrafią też docenić wartość sojuszników i w pełni oddać się sprawie większej od nich samych. Przede wszystkim zaś cechuje ich niezwykła dyscyplina i siła woli, hartowana życiem na pełnych niebezpieczeństw terenach.

  • Możesz wcielić się w rolę Inkwizytorki Eklezji, Miecza Cesarza, który tropi przejawy Magii i Czerni i stara się uświadamiać lokalną ludność o zagrożeniach płynących z pokładania zaufania nieludzkim istotom.
  • Możesz zagrać szlachetnie urodzonym szpiegiem i dyplomatą, który z pomocą swojej biegłości w alchemii wyciąga z ludzi prawdę lub eliminuje ich, kiedy przyjdzie na to pora.
  • Możesz zostać obytym w dalekich podróżach przemytnikiem, który swoją wiedzę o naturze, także tej ludzkiej, wykorzystuje dla własnego zysku.
  • Możesz też należeć do jednego z wielkich arystokratycznych rodów i odkryć, że potęga, władza i niezwykłe zdolności tej zamkniętej kasty, są tylko jedną, piękniejszą stroną monety.
Somoria - Pan Semper w zbroi
Somoria - Pan Semper w zbroi