Belessa

Wolne Miasto Belessa, leży na jednej z dwóch bliźniaczych wysp Persediańskich, tuż nad Cieśniną Wichrów. Jej rozległe nabrzeża sięgają daleko wzdłuż linii brzegowej, a znajdujące się w centrum portu ruiny Mostu Purpury, świadczą o dawnej wielkości i potędze miasta. W pobliżu miasta ciągną się żyzne stepy, które szybko przeradzają się w niedostępną dżunglę na zachodzie i wysokie góry Persediańskie na wschodzie.

Ludność Belessy dzieli się na mieszkańców przybyłych ze wszystkich krańców świata, przybywających z całego świata w poszukiwaniu szczęścia i bogactwa, oraz na lud dii’Vescor, o ciemniejszej karnacji i smukłych twarzach. Mają ciemne, lekko kręcone włosy i jasne oczy. Kto nie widział pewnie nie uwierzy, ale wieść niesie, że oczy Vescorian codziennie, kiedy słońce zaczyna chylić się ku zachodowi, przez kilka chwil błyszczą fioletowym blaskiem.

 

Każdy, kto choć przelotnie interesował się szerokim światem, wykraczającym poza rodzinne strony, słyszał o wręcz legendarnym bogactwie Belessy. O wielkich gmachach gildii kupieckich, których wnętrza lśnią marmurami i złotem. Teatrach mogących pomieścić tysiące osób. Portach pełnych handlowych galeonów z całego świata i targach na których za odpowiednią cenę nabyć można dosłownie wszystko. O tawernach i karczmach, w których spotkać można przedstawicieli wszystkich państw świata. Każdy jest tu mile widziany, a na mocy Traktatu o Wolnym Przepływie Towarów terytorium miasta jest strefą neutralną, niezależnie od prowadzonych przez inne państwa konfliktów.

Prawdziwą władzę w Belessie sprawuje organizacja zwana Pentarchią czyli pięciu zwierzchników najważniejszych kupieckich gildii. Formalną władzę sprawuje Wódz ludu dii’Vescor, jednakże polityczne starcia wciąż trwają.

Jako że faktyczne rządy w mieście są w rękach kupców, oficjalnym, nadrzędnym celem jest pokój i pojednanie wszystkich nacji, aczkolwiek wszyscy wiedzą że ostatecznie chodzi o zyski. Vescorianie jednak wciąż wierzą w swego dawnego boga Vorosa, pana życia i śmierci, który w swoim czasie poprowadzi swój wierny lud do podboju świata.

W ciągu ostatnich lat znaczenie miasta wzrosło, a jego powierzchnia powiększyła się dwukrotnie. Powstały nowe dzielnice, a część starych odrestaurowano. Niestety, widmo wojny rzuca cień na dobrobyt Belessy, która chwieje się na granicy konfliktu z sąsiednim miastem, a uszczuplona Pentarchia boryka się z problemami wewnętrznymi. Oliwy do ognia dolewają Vescorianie, którzy w całym zamieszaniu widzą szansę na odzyskanie dawno utraconej władzy w mieście, co już doprowadziło do ustępstw ze strony kupców. Drobne zamieszki wybuchają co i rusz, a niedawno stłumiona wojna domowa może w każdej chwili wybuchnąć na nowo.

 

Interesują cię spiski, intrygi, chłodna kalkulacja zysków i strat? Zostań członkiem kompanii handlowej z Belessy albo Vescorianinem, walczącym wraz z tajną organizacją religijną “Dzieci Vorosa” o nowe, lepsze jutro. Pociąga cię przygoda? Idealnie trafiłeś. W Belessie jest miejsce dla każdego i nie ważne jakie wiatry cię tu przywiały, ważne gdzie, i w jakim celu, wyruszysz.

„Wśród ludzi nie szukaj przyjaciół ani wrogów, szukaj partnerów. Tylko obopólny zysk jest gwarancją sukcesu.”