Back to Top
 

Przeczucie

Przeczucie to dodatkowa motywacja do stania się bohaterem w opowieści osadzonej w świecie Caerbannog wykorzystującej mocniej elementy metafizyczne.

Każdy człowiek jest narzędziem w rękach sił rządzących światem, trybem w machinie. Ale nie ty. Wyróżniasz się, ponieważ ważne wydarzenie w życiu przebudziło twoją świadomość. Rozumiesz, choćby podświadomie, że rzeczywistość skrywa więcej tajemnic, niż wydaje się przeciętnej osobie.

Co ta wiedza oznacza, pozostaje kwestią otwartą. Czy to przeczucie będzie motywacją do próby wybicia się ponad przeciętność i zmiany stanu rzeczy? Odkrywanie kolejnych tajemnic pozwala wpływać na świat, zmieniać zarówno siebie, jak i innych. A może wolisz nie ryzykować, zaakceptować zastany porządek i spróbować się do niego powtórnie dopasować? Możesz zostać przy tym, co znasz i potrafisz najlepiej, wybierając komfort konformizmu. Jak wykorzystasz to przeczucie zależy wyłącznie od ciebie.

Istotne jest, w jaki sposób doszło do owego przeczucia. Co zasugerowało ci, że jesteś jedynie pionkiem w odwiecznym starciu potężnych, metafizycznych stron?

Poniżej znajdują się dostępne Przeczucia, z których możesz podczas tworzenia postaci wybrać jedno, które najlepiej pasuje do twojej postaci:

KLĄTWA

Błędy przeszłości, zatarg ze zwykłymi ludźmi, albo konflikt z potężnym bytem? Koszmar, który cię prześladuje, bóg, któremu zdarzyło ci się narazić, a może zwykły pech, który nie daje ci spokoju? Jakikolwiek nie byłby to powód, ciąży na tobie klątwa, wpływająca na twoje życie. Czy ty, albo twoi przodkowie dokonali czegoś, co powinno cię do dziś prześladować? Czy klątwa ta jest prawdziwa, czy wynika jedynie z twojej paranoi? Czy przekleństwo to wpływa bardziej na ciebie, czy na twoje otoczenie? Gdzie szukasz pomocy albo wiedzy na jej temat? Da się ją przezwyciężyć, czy może już zawsze będziesz się z nią borykać?

Przekleństwo przybiera różne formy, ale życie w ciągłym strachu odciska swoje piętno. Twoja świadomość stała się dzięki temu bardziej wrażliwa. Czujesz, że twój los nie jest jedynie wypadkową decyzji, które podejmujesz. Wiesz, że za tym wszystkim czai się coś więcej. Nieważne, czy uciekasz przed przeznaczeniem, czy może chcesz mu sprostać. Nieważne, czy zasługujesz na taki los. Klątwa ciąży na tobie i może odbić się negatywnie na każdym, kto przebywa w twoim otoczeniu.

  • Czasem ci w twoim otoczeniu mogą oberwać rykoszetem od twojego przekleństwa. Raz na tydzień możesz nałożyć na wybrany cel, który postrzegasz w średnim zasięgu, stan Piętno o mocy 6. W trakcie wybierania celu rzuć 1k6. Jeśli uzyskasz 2, celem staje się twój najbliższy sojusznik. Jeśli uzyskasz 1, celem stajesz się ty. Cel może bronić się Opanowaniem z końcem każdej swojej tury.

KREACJA

Ludzie w Caerbannog są wyjątkowi. Potrafią nieświadomie zmieniać rzeczywistość wokół siebie, a nawet tworzyć samodzielne byty. Zdarzyło ci się być powodem lub świadkiem podobnego wydarzenia. Być może chodziło o powstanie nowego herosa lub koszmaru? Może ty i twoi towarzysze szukaliście pomocy, a tu znikąd pojawił się bóg, który był dokładnie tym, czego potrzebowaliście? A może zwykły przedmiot, będący w twoim posiadaniu, zaczął nagle promieniować dziwną mocą?

Za twoją sprawą lub w twojej obecności dokonał się akt kreacji. Okazało się, że rzeczywistość nie działa do końca tak, jak zawsze ci się zdawało. Być może próbujesz od tej pory powołać do życia to, o czym marzysz. Albo zazdrośnie ukrywasz tę wiedzę bojąc się, jakie skutki mogłaby wywołać w niepowołanych rękach. Podświadomie czujesz, że potrzeba czegoś więcej, niż tylko chęci, aby pojawił się nowy bóg. Jednak sam fakt, że to ludzie powołują ich do istnienia stawia w zupełnie nowym świetle twoje podejście do nadzwyczajnych bytów.

  • Rzeczy po prostu pojawiają się znikąd, czerpiąc ze skrywanej w twojej podświadomości mocy kreacji. Raz na tydzień w twoim otoczeniu pojawia się przedmiot o wartości 1 poziomu Majątku. Nigdy nie pojawia się na widoku, po prostu znajdujesz go w jakimś miejscu, jakby był tam od zawsze. W większości wypadków jest to coś, co może ci się przydać w twojej obecnej sytuacji.

NA PROGU ŚMIERCI

Arogancja, głupota, brawura albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności wpędziły cię w kłopoty. Otarcie się o śmierć mocno tobą wstrząsnęło. Co znajdowało się po drugiej stronie? Nicość, pustka, a może inny świat? Wydarzenie to sprawiło, że bardziej boisz się śmierci, czy może wyczekujesz jej, jak starego przyjaciela? Potknięcie się o próg śmierci pozostawiło trwały ślad na twoim ciele, a może tylko na psychice?

Stojąc na progu śmierci całe życie przeleciało ci przed oczami. Twoja podświadomość zarejestrowała tam tam elementy, które do siebie nie pasują. Niemniej udało ci się przeżyć, a twoja ciekawość została rozbudzona. Może podążasz za tym, kto prawie wpędził cię do grobu, może był to zwykły wypadek, który już nigdy się nie powtórzy. Ważne, że od teraz dostrzegasz znacznie więcej w każdej śmierci, która cię otacza.

  • Raz na tydzień automatycznie zdajesz jeden wybrany test Walki o Życie. Możesz zdecydować się na to już po wykonaniu testu.

ODMIENNOŚĆ

Pewnego dnia twoje otoczenie wyglądało znajomo tylko z pozoru. Może nagła ucieczka przed zagrożeniem doprowadziła cię gdzieś, gdzie być cię nie powinno? Być może doskonale znana ci ścieżka nagle wydała się obca, powodując w tobie silnie poczucie zagubienia? Niezależnie od przyczyny, fakt pozostaje ten sam – zdarzyło ci się odwiedzić inny świat. Mógł różnić się całkowicie, mógł być podobny do tego, z którego pochodzisz, ale jednak był odmienny. Czy było tam coś przerażającego, zachęcającego do natychmiastowej ucieczki? A może był to raj, kuszący do pozostania w nim na zawsze? W końcu jednak świat z którego pochodzisz się o ciebie upomniał. Ile trwały twoje odwiedziny? Minutę, dzień, rok?

Twoja wizyta w innym świecie była jasnym dowodem, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, niż ci się do tej pory wydawało. Zastanawiasz się, czy to był jedyny alternatywny świat, czy jest ich więcej. Być może od teraz starasz się znaleźć sposób na kontrolowaną podróż między różnymi światami, a może starasz się upewnić, że nic podobnego ci się już więcej nie przytrafi.

  • Twoje doświadczenie odmienności ułatwia ci adaptację do nowych warunków. Raz na tydzień możesz zmniejszyć jedną ze swoich umiejętności o jeden poziom i zwiększyć inną umiejętność o jeden poziom, maksymalnie do drugiego poziomu. Nie możesz w ten sposób zmniejszyć umiejętności, jeśli oznaczałoby to niespełnianie dowolnych wymagań.

OLŚNIENIE

Olśnienie może przyjść nagle, a może być wypracowane latami wyrzeczeń. Można do niego dążyć medytując na kamieniu pod wodospadem, zanurzając się w zwojach i księgach, albo drogą niebezpiecznych eksperymentów. Jesteś szalonym naukowcem, który nie zważając na własne zdrowie sprawdza na sobie różne wynalazki lub substancje? A może niefortunne wydarzenia zmusiły cię do życia w odosobnieniu i czas poświęcasz na kontemplację natury rzeczywistości? Może twój genialny umysł połączył fragmenty wiedzy w większą całość?

Olśnienie, kiedy już nadejdzie, jest niczym zachłyśnięcie się miłością, albo zanurzenie w używkach. Zmienia to, jak postrzegasz świat, poszerza twoją świadomość, nic już nie jest takie jak przedtem. Być może oznacza, że posiadasz genialny pomysł i pragniesz wcielić go w życie? A może po prostu przekłada się na zrozumienie, że świat jest bardziej skomplikowany, niż ci się wydawało. Podświadomie czujesz, że tam, skąd to olśnienie na ciebie spłynęło, skrywa się o wiele więcej tajemnic.

  • Twój geniusz procentuje. Raz na tydzień możesz automatycznie uzyskać 6 sukcesów w wybranym teście umiejętności Wiedzy.

SPOTKANIE

Życie to suma doświadczeń. Ty wiesz to aż za dobrze, przeżywszy spotkanie, które na zawsze je zmieniło. Czy był to zwykły człowiek, który pomógł ci w potrzebie? A może nadzwyczajna istota, o której istnieniu nikt wcześniej nie słyszał? Być może napotkana osoba twierdziła, że jest z przyszłości i zna twój los? A co, jeśli była to istota łudząco podobna do ciebie? Może był to zaplanowany wysiłek, zwieńczenie dalekiej podróży lub przywołanie do siebie potężnego bytu? Spotkanie zakończyło się przyjaźnie, a może doszło do konfliktu?

Spotkania i rozmowy poszerzają horyzonty, a w twoim przypadku było to szczególnie mocne doświadczenie. Być może było to jednorazowe spotkanie, a może to twój rywal, na którego ciągle wpadasz. Tak czy siak twoja świadomość została poszerzona, twoje spojrzenie na świat jest teraz pełniejsze.

  • Twoje obycie procentuje. Możesz skorzystać z Przysług lub Kontaktów jeden dodatkowy raz na Odpoczynek.

TRAGEDIA

Wielka trauma potrafi zmienić człowieka. Długotrwałe cierpienie pozostawia swój ślad. Przetrwana przez ciebie tragedia odcisnęła na tobie trwałe piętno. Czy była to śmierć bliskiej ci osoby? A może utrata dorobku całego życia? Może twoje własne ciało zostało okaleczone? Może tragedia spotkała całe twoje plemię? Może nastąpiło to z twojej winy i teraz zżerają cię wyrzuty sumienia?

Tragedia i cierpienie, jakie wywołała, spowodowały, że inaczej spoglądasz na rzeczywistość. Znana jest ci ulotność i kruchość życia. Marzysz o tym, aby nigdy już nie powtórzyć podobnego doświadczenia? A może pragniesz zrozumieć naturę tragedii i ujarzmić ją? Być może po prostu chcesz się upewnić, że nikomu innemu nie przytrafi się nic podobnego.

  • Nie pozwolisz, aby tragedia ponownie zagościła w twoim życiu. Raz na Odpoczynek, zanim dowolna istota, którą postrzegasz w średnim zasięgu, wykona test obrony lub Walki o Życie, możesz zadeklarować, że zakończy się on automatycznym sukcesem.

WIZJA

Spłynęła na ciebie wizja, wspomnienia innych światów przebiły się do twojej świadomości. A może dotknęły cię myśli potężnej istoty? Cokolwiek się stało, było jak kubeł zimnej wody. Co dokładnie stało się w twojej wizji? Była pokrzepiająca czy tragiczna? A może był to koszmar, który spojrzał wprost na ciebie i od tej pory nie możesz pozbyć się wrażenia, że jest tuż za tobą?

Wizja poszerzyła twoją świadomość. Zastanawiasz się, czy była ona prawdziwa oraz czy opowiada o wydarzeniach przeszłych, czy przyszłych. Być może od teraz definiuje ona twoje życie, a może starasz się wyprzeć ją z pamięci. Tak czy siak, nawet podświadomie, szukasz znaków i wiedzy, które pozwoliłyby ci ją zrozumieć.

  • Twoja wizja przyszłości pozwala ci zmienić teraźniejszość i potencjalnie ocalić skórę. Raz na Odpoczynek, zanim wykonasz test obrony lub Walki o Życie, możesz zadeklarować, że zakończy się on automatycznym sukcesem.